Kredi Kartı Alma Şartları

Bazen kurtarıcı gibi duran kredi kartı başvurusunu yapmadan önce kredi kartı alma şartları hakkında detaylı bilgi edinmek yararımıza olacaktır. Bu kredi şartlarını yerine getirmeden yapılacak olan yüksek limitli kredi kartı almak hayal olabilir. Kredi kartları, bankaların bizlere ödeme işlemlerinde kolaylık sağlamamız ve nakit bir ödeme yapamadığımız anlarda yine de ihtiyaçlarımızı giderebilmemiz için sunulan bankacılık hizmetlerinden birisidir. Birçok bankanın kullanıcıları ile buluşturmuş olduğu kredi kartlarına sahip olabilmek için kişilerin belirli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir

Kredi kartı alma şartlarına bakacak olursak, ilk olarak kişilerin reşit olmaları yani 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu kural, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından getirilmiştir. Fakat, kişilerin 18 yaşına gelmiş olmaları, bankaların onlara kredi kartı vermesi için yeterli değildir. Bunun haricinde aranan şartlara bakacak olursak, düzenli bir gelirinizin olduğu işte çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Kredi kartı almanın şartlarında böyle bir maddenin yer alma nedeni ise oldukça basittir. Kredi kartları, bankaların bizlere sunmuş olduğu bir borç yöntemidir. Bundan dolayı da, almış olduğumuz borcu nasıl ödeyeceğimizi bankaya bu yolla izah etmemiz gerekecektir. Hem 18 yaşını tamamlayıp hem de gelir belgemizi bankaya sunabildikten sonra, kredi kartı alma şartları yeri geldikten sonra başvuru sonuncusunu da tamamlamamız gerekmektedir.

Bu şart, kredi notu durumumuz ve banka sicilimizdir. Kredi notu, kullandığımız kredili ürünleri ödeme şeklimiz ve düzenimize bağlı olarak oluşturulmaktadır. Kredi sicili ise, kredi notu başta olmak üzere bankalardan alınan bir cezanın olup olmadığını gösteren, bankalar ile çalışmaya başladığımız günden bugüne kadar geçen süreyi bankalara sunan detaylı bir rapordur.

Kredi notumuz yüksekse ve banka sicilimizde daha önceden aldığımız herhangi bir ceza bulunmuyorsa, diğer iki şart da karşılanıyorsa, bankalar kredi kartı başvurumuzu onaylayacaktır. Fakat, kredi notu ve banka sicili arasındaki farkı ayırt etmekte fayda vardır. Kredi notunuz yüksek olsa bile banka sicilinizde ceza olabilir ve bu da kredi kartı almanıza engel olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir